Cam ve Duvar Odalarını İçeren Beton Monokrom İç Mekânlar

Cam ve Duvar Odalarını İçeren Beton Monokrom İç Mekânlar

 

Cam Malzemeler ve Monokrom

Son zamanlarda görülen cam ve kristal malzemeler mimarlık ve tasarım dünyasında sıklıkla tercih edilebilmektedir. Aksesuarlar ya da mobilyalar dışında, duvarlarda da modern bir şıklık yakalamak için sık sık tasarımlarda yer verilmektedir. Bunların yanı sıra aynı şekilde mekana, odalara monokrom bir tasarım uygulamak daha zarif, ferah ve minimalist bir yaşam alanı oluşturmayı amaçlar. Peki, monokrom nedir? Monokrom; tek renk ve onun tonlarına yer verildiği, daha rahatlatıcı bir ortam sunduğu iddia edilen popüler bir renk uygulamasıdır. Daha canlı ve enerjik renkler seçmek odanızı tamamen başka bir tarza dönüştürebilir. Bunun için aynı rengin farklı tonlarını kullanmak, insanlara daha rahat bir ortam sunmakta denebilir. Özellikle yanlış bilinen konulardan en önemlisi de, monokrom denince akla sadece siyah ve beyaz gelmesidir. Ancak İç mimarlar tasarımlarını sadece bu renklerle sınırlandırmaz. İstenilen tek bir renk seçilir ve onun tonlarına başvurulur.

Cam ve Duvar Odalarını İçeren Beton Monokrom İç Mekânlar
Cam ve Duvar Odalarını İçeren Beton Monokrom İç Mekânlar

Cam Duvar Kullanılan Odalar

Küçük evlerde daha geniş bir yaşam alanı sunmak için ideal olan cam duvarlar… Peki camlar oda içerisinde özellikle bir duvar olarak nasıl kullanılır bunu açıklayalım.

  • Aynı odada olan oturma grubunun ve yemek masasının birbirinden daha bağımsız görünmesini ve farklı bir yaşam alanı oluşturulmasını sağlar.
  • Eğer çocuklu bir aileye tasarım yapılacak ise, mutfak ve oturma odası arasında bir cam duvar yapılarak annenin çocuğu istediğinde görmesi amaçlanır.
  • Tasarım yapılırken aydınlık ve ferah bir ortam herkesin önceliğidir. Bunun için de iç mimarlar genellikle cam duvarlar seçerek ışığın direkt olarak içeriye girmesini sağlar.

Duvar Odalar ve Monokrom

Normal duvar olan dairelerde eğer alan küçükse cam duvar kullanmak riske neden olabilir. Öncelikle alan belirlenmeli ve neler yapılabileceğinin planı yapılmalıdır. Sonucunda ortamda cam duvar kullanılmayacaksa başvurulacak ilk seçeneklerden biri monokrom olabilir. Tek bir renk seçilerek onun tonları ile odaya daha ferah ve daha rahat bir ev ortamı sunulmak amaçlanabilir. Özellikle beton monokramlar son zamanlarda iç mimarlar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Ortama hem doğal bir görüntü hem de sadelikle rahatlığı bir arada getirmektedir.