Daire Temaları ve Turuncu Vurgularla Çok Yönlü İç Mekanlar Oluşturma
Genel İç Mimarlık Blog

Daire Temaları ve Turuncu Vurgularla Çok Yönlü İç Mekanlar Oluşturma

Daire Temaları ve Turuncu Vurgularla Çok Yönlü İç Mekânlar Oluşturma

Turuncu renk iç mekan dekorasyon oluşturulmasında ve tasarımlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle kırmızı renk ile olan benzerliğiyle, kullanıldığı ortama enerji vererek canlılık kazandırmaktadır. Turuncu rengin birçok tonu tercih edilmekle birlikte, sahip olduğu durağanlıkla iddialı bir renk olan kırmızıya nazaran daha sıklıkla kullanılmaktadır. Uygun bir renk kombinasyonuyla birlikte saf turuncu renk ve her türlü tonu, uygulandığı alana daha aydınlık ve geniş bir görünüm kazandırırken, ortamda bulunan insanlara da ekstra mutluluk sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yemek odası, kafe veya restoranlarda kullanılan turuncu rengin ise iştah açıcı özelliğe sahip olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanarak iç mimarlık alanında sağlam bir yere sahip olmuştur.

Daire Temaları ve Turuncu Vurgularla Çok Yönlü İç Mekanlar Oluşturma
Daire Temaları ve Turuncu Vurgularla Çok Yönlü İç Mekanlar Oluşturma

Sıcak Renler  Sıcak Mekanlar

Her renk yapısı ve insan psikolojisi üzerinde oluşturduğu etkiyle farklı gruplarla anılmaktadırlar. Turuncu ve tonları, sıcak renk grubunda yer almasıyla mimarlık şirketleri tarafından büyük çoğunlukla iç mekanlarda kullanılmaktadır ve ortama neşeyle birlikte canlılık hissi katmaktadır. Kırmızı ve sarı rengin buluştuğu ortak nokta olan turuncu, her iki rengin de ortak özelliklerini kullanıldığı ortama kolaylıkla yansıtmaktadır. Ayrıca turuncu renk sağlamlığı, sürekliliği ve dayanıklılığı sembolize etmesiyle tasarımında kullanılan alanın karakteristik özelliklerini ön plana çıkarmasını sağlar. İnsan psikolojisi üzerindeki etkisiyle, insan algısını kolaylıkla etkiler ve olumlu duyguların öne çıkmasında büyük bir rol oynar.

Her Alanda Turuncunun Uyumu

Turuncu renk evlerimizde olduğu gibi ofis tasarımlarında da, Ankara iç mimarlık şirketleri tarafından sıkça başvurulan renklerden birisidir. İnsan psikolojisine sağlamış olduğu olumlu etkilerin başında gelen mutluluğa ek olarak, kişinin sakin ve dengeli bir yapıya sahip olmasına ayrıca kendini konsantre ve güvende bir ortamda hissetmesine olanak sağlar. Uygulandığı ofis ortamlarında sosyalleşmeyi arttırarak, daha neşeli ve pozitif bir ofis ortamına sahip olmak mümkündür. İnsan beyninde uyandırdığı güven ve diğer pozitif düşüncelerle pazarlama alanında da sıkça bu renge başvurulmaktadır. Turuncu rengi ve tonlarını kırmızı, sarı veya yeşille birlikte kolaylıkla kombin yaparak, ev veya ofislerinizde kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Böylelikle hem insan psikolojisi üzerinde olumlu bir etki yaratırken hem de stilinizle ortama damganızı vurabilirsiniz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...